Na Politechnice o przyszłości polskiej nauki

Finansowanie szkolnictwa wyższego, działania w zakresie otwartego dostępu w nauce oraz jej umiędzynaradawiania – to najważniejsze tematy poruszane podczas obrad Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Obrady Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbywają się na Politechnice Wrocławskiej od czwartku, 15 października 2015 r.

W spotkaniu bierze udział ponad stu rektorów z całej Polski i około siedemdziesięciu gości reprezentujących świat nauki i środowisko społeczno-gospodarcze uczelni.
Odbywająca się na Politechnice Wrocławskiej konferencja rektorów pokazuje siłę naszego środowiska akademickiego. Jest bardzo ważna, bo omawiane są na niej tematy niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju i przyszłości nauki w Polsce – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr na piątkowej konferencji prasowej.

Obrady zostały wpisane w obchody jubileuszu 70-lecia Politechniki Wrocławskiej i 70-lecia środowiska akademickiego we Wrocławiu. – To bardzo ważna data, ale w ministerstwie wiemy też, że Politechnika jest niezwykle silnym punktem na polskiej mapie nauki – mówił prof. Marek Ratajczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Spotykają się tu tradycja i przyszłość. To uczelnia o mocnej pozycji  i perspektywach rozwoju w przyszłości.

Podczas obrad rektorzy i zaproszeni goście dyskutują m.in. na temat finansowania nauki, parametryzacji oraz programu finansowania badań naukowych  i  innowacji  „Horyzont  2020″.
To także okazja, by podsumować to, co działo się w polskiej nauce w ostatnich latach – dodał prof. Marek Ratajczak. – Na pewno możemy mówić o silnym dialogu pomiędzy ministerstwem i środowiskiem naukowym. Efektem tego jest choćby fakt, że potrafimy lepiej rozwiązywać różnego rodzaju kwestie związane z rozwojem nauki.
Prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący KRASP przyznał, że rozmowy z ministerstwem były bardzo otwarte, a rząd stara się zwiększać budżet na naukę: – W tym roku budżet na naukę został zwiększony o 6 proc., czyli o ok. 500 mln zł. Należy podkreślić, że szkolnictwo wyższe jest obecnie w Polsce na ustabilizowanym poziomie i cieszymy się z tego.