Bieg „5 Rektora” – jubileusz na sportowo

294 zawodników ścigało się w Biegu o Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej, który odbył się w ramach obchodów jubileuszu naszej uczelni. Najlepszy był Kamil Makoś, żołnierz z Bolesławca, który na metę przybiegł z czasem 16,10 min.

Bieg odbywał się na dystansie 5 km w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia. Start i meta była na Pergoli. – Przyznam, że najciężej biegło się na odcinku żużlowym, nogi nieźle oberwały – ocenił Kamil Makoś. Dodał, że pierwszy raz uczestniczył w biegu parkowym.
Biegamy amatorsko, ale w zawodach na 70-lecie uczelni musieliśmy wystartować obowiązkowo – mówili Kasia i Filip z Wydziału Mechanicznego. Ich wydział wystawił liczną reprezentację, której znakiem rozpoznawczym były czerwone szelki.

BIEG11

To mój debiut na takim dystansie, trenuję od niedawna  – przyznała Ola z I roku Wydziału Inżynierii Środowiska. Na trzy minuty przed startem ustawiała sobie jeszcze na odtwarzaczu muzykę do biegu: – Mam nadzieję, że klubowe rytmy mnie dobrze nakręcą. Z kolei Adam z Wydziału Informatyki i Zarządzania biegnąc słuchał… muzyki klasycznej. – Ten dystans nie był dla mnie morderczy, bo startuję w półmaratonach.

Pierwszy numer startowy otrzymał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – W przyszłym roku pobiegnę z wami, trzymajcie mnie za słowo – obiecał rektor, który dał zawodnikom sygnał do startu.

Biegacze byli klasyfikowani w sześciu kategoriach: mężczyźni, kobiety, studentki PWr, studenci PWr, pracownice i pracownicy uczelni. – Nawet nie wiem, które mam miejsce, chyba 144., w sumie nie jest to dla mnie aż tak ważne – mówiła na mecie Agnieszka z IV roku Wydziału Mechanicznego. – Cieszę się, że wystartowałam, bo to świetna zabawa. Najfajniejsza była ostatnia prosta, kiedy widziałam już metę i dopingujących kibiców.

Najlepszy wśród studentów Politechniki Wrocławskiej był Michał Fedorczak, wśród studentek – Justyna Romanowska. Oprócz „5 Rektora” rozegrano też wyścig sztafet wydziałowych. Najlepsi okazali się studenci z Wydziału Mechanicznego. Po Biegu o Puchar Rektora PWr ścigały się też sztafety licealistów i gimnazjalistów z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. Młodzież przed biegiem rozgrzewała się tańcząc „belgijskiego”.

Była rywalizacja, ale też fajna zabawa i integracja, bo o to tak naprawdę tu chodzi, tu nie ma przegranych – mówił Robert Jarosz, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Wrocławskiej, które wraz z Akademickim Klubem Sportowym PWr zorganizowało imprezę.

Iwona Szajner, Pryzmat