Tablice przypomną o historii naszej uczelni

Odsłonięcie Tablicy Profesorów Politechniki Lwowskiej, zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r., rozpoczęło ostatni dzień obchodów jubileuszowego roku 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. W uroczystości wzięły udział władze uczelni i zaproszeni goście.

Tablice, które wcześniej znajdowały się w podcieniach budynku D-1, zostały wmurowane w postument postawiony na skwerze im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, tuż przy wejściu do Bibliotechu. Ich uroczystego odsłonięcia dokonali w poniedziałek, 16 listopada 2015 r. prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Jurij Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej oraz wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

????????????

To bardzo ważny dzień zarówno dla uczelni wrocławskiej, jak i lwowskiej. Pamiętamy o tym, że jesteśmy spadkobiercami tradycji lwowskich uczelni i dlatego w naszym kampusie znalazło się miejsce, które upamiętnia profesorów ze Lwowa. Jednocześnie nie zapominamy także o tym, że nasza uczelnia jest ważna częścią miasta. Sięgając w przeszłość, kierujemy się ku przyszłości – podkreślał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.

Na tablicach znalazły się imiona i nazwiska ośmiu profesorów zamordowanych w 1941 r. – Kazimierza Bartla, Włodzimierza Krukowskiego, Antoniego Łomnickiego, Stanisława Pilata, Włodzimierza Stożka, Kazimierza Vetulaniego, Kaspra Weigla i Romana Witkiewicza.

Bardzo się cieszę, że Politechnika budując przyszłość, patrzy jednocześnie w przeszłość. Dziękuję, że znalazło się miejsce, żeby umieścić pomnik upamiętniający profesorów lwowskich – mówił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Z kolei na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r., odsłonięto kolejne jedenaście nazwisk naukowców z nominacjami profesorskimi z rąk prezydenta RP. Są to:
•    prof. Tadeusz Gudra – Wydział Elektroniki,
•    prof. Zdzisław Hejducki – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
•    prof. Marzanna Jagiełło – Wydział Architektury,
•    prof. Czesław T. Kowalski – Wydział Elektryczny,
•    prof. Dariusz Łydżba – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,
•    prof. Witold Pytel – Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
•    prof. Michał Woźniak – Wydział Elektroniki,
•    prof. Rafał Weron – Wydział Informatyki i Zarządzania,
•    prof. Ryszard Makowski – Wydział Elektroniki,
•    prof. Krystyn Styczeń – Wydział Elektroniki,
•    prof. Kazimierz Wilkosz – Wydział Elektryczny.

Natomiast przy wejściu do budynku A-5 została odsłonięta tablica upamiętniająca pierwszy polski wykład we Wrocławiu, który 15 listopada 1945 r. wygłosił w tym gmachu prof. Kazimierz Idaszewski.
Zastanawialiśmy się, czy budynku A-5 nie nazwać imieniem profesora Idaszewskiego, ale młodemu pokoleniu mogłoby to niewiele mówić, dlatego zdecydowaliśmy się na wmurowanie pamiątkowej tablicy, na której znalazło się zdjęcie z pierwszego wykładu oraz napisana w języku polskim i angielskim informacja o tym wydarzeniu – tłumaczył prof. Tadeusz Więckowski.

W północnej części gmachu A-1 naszej uczelni, przy Wejściu Cesarskim odsłonięto też tablicę pamiątkową odnosząca się do przedwojennej historii uczelnianych budynków. – Musimy pamiętać, że Politechnika kontynuuje tradycje dwóch szkół akademickich. Spuściznę materialną odziedziczyła po otwartej w 1910 r. Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej, a dorobek naukowy zawdzięcza Politechnice Lwowskiej. Nie można zapominać o historii, jaka by ona nie była – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski.

Ostatnim punktem obchodów kończących rok jubileuszowy 70-lecia Politechniki Wrocławskiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Reimundowi Neugebauerowi (prezydent Stowarzyszenia Instytutów Naukowo-Badawczych Fraunhofer Gesellschaft) i prof. Krzysztofowi Kurzydłowskiemu (dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), promocje doktorów habilitowanych oraz wręczenie Specjalnych Nagród Naukowych Rektora.

Tekst i zdjęcia: Michał Ciepielski, Pryzmat